Jakie ubezpieczenie turystyczne jest wymagane do wyjazdu za granicę?

Wyjazd za granicę wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia wobec tego bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie podróży i pobytu za granicą. Polisa ubezpieczeniowa, chociaż nie jest wymagana, zapewnia dodatkową ochronę. Jest również obowiązkowa w niektórych państwach, gdzie konieczna jest wiza. Gwarantuje przy tym finansową rekompensatę przy nieszczęśliwych wypadkach. Jaką zatem polisę turystyczną wybrać?
Czy i w jakich przypadkach polisa turystyczna jest obowiązkowa?
Chociaż posiadanie polisy ubezpieczeniowej nie jest wymagane, biura podróży z reguły zobowiązane są do zapewnienia korzystającym z ich usług ochrony. Oferowane przez nie pakiety nie są jednak zawsze wystarczające. Dlatego dobrze jest rozszerzyć je o dodatkowe opcje. Warto wiedzieć, że polisy różnego rodzaju są obowiązkowe m.in. w: Iranie, Rosji, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych, Egipcie czy na Białorusi. Praktyczne informacje dotyczące wymagań w poszczególnych krajach znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Co ciekawe, zdarza się, że ubezpieczenie w podróży jest kontrolowane przez prywatne ośrodki.
Polisa ubezpieczeniowa sprawdzi się szczególnie w sytuacji nieszczęśliwego wypadku np. złamania, kontuzji sportowych czy przy konieczności wykonania operacji. Dodatkowa ochrona przyda się również przy ewentualnej kradzieży bagażu lub u osób cierpiących na przewlekłe choroby. Wtedy koszty leczenia zostaną pokryte, a za stratę wartościowych przedmiotów zostanie wypłacone odszkodowanie.
Jakie są rodzaje ubezpieczeń na wyjazd za granicę?
Dostępne ubezpieczenia wyjazdów krajowych i zagranicznych należy sprawdzić jeszcze przed zaplanowaniem podróży. Ochronę można sobie zapewnić poprzez:
- Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (Kartę EKUZ). Wymagana w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Szwajcarii, Norwegii i Lichtensteinie.
- Grupową polisę turystyczną. Zapewnia ochronę większym grupom np. rodzinom, uczestnikom wycieczek turystycznych lub sportowych obozów. Pełny pakiet zawiera ochronę NNW, Assistance, koszty leczenia, a nawet ratownictwa i transportu.
- Ubezpieczenie dostępne w pakiecie z abonamentem medycznych i kartami kredytowymi,
- Indywidualną polisę ubezpieczeniową. Za dodatkową opłatą można zabezpieczyć np. bagaż, sprzęt sportowy, a nawet mieszkanie w czasie podróży.
Europejska Karta Zdrowia a ubezpieczenie indywidualne
Europejska Karta Zdrowia wymagana jest w państwach Unii Europejskiej i EFTA. Uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas okresowego pobytu poza terenem Polski. Bezpłatną kartę EKUZ wydaje się osobom posiadającym państwową polisę, zarejestrowanym w oddziale NFZ. Aby ją otrzymać, należy wypełnić dostępny w Internecie wniosek i złożyć go do wybranego oddziału wojewódzkiego bądź placówki NFZ. Gotową kartę po kilku dniach można odebrać osobiście w oddziale lub otrzymać drogą pocztową. Tzw. niebieska karta NFZ uprawnia do korzystania z państwowej opieki medycznej zgodnie z obowiązującymi w danym państwie zasadami. Jeśli dana usługa jest za granicą płatna, można się postarać po powrocie o zwrot kosztów w NFZ. Karta EKUZ nie obejmuje jednak kosztów transportu i ratownictwa.
Dużo popularniejszą formą ochrony jest indywidualne ubezpieczenie turystyczne. Można je nabyć samodzielnie, w biurze podróży lub u agenta. Ważne, aby przy jego wykupieniu wybrać jego dokładny zasięg, koszt usługi oraz wyłączenie odpowiedzialności. Należy się w tym celu koniecznie zapoznać z regulaminem korzystania z usługi. Ochrona może obejmować jedną osobę lub grupę np. rodzinę. Za dodatkowymi opłatami możliwe jest otrzymanie ubezpieczenia zagranicznego medycznego, OC, NNW, Assistance (pomocy) czy zabezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
woj. mazowieckie
Monika Stachurska Operations Assistant
Biura podróży05-850 Ołtarzew, Poznańska 271