Herbaciane zwyczaje Europy
Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Po przybyciu do Europy prawie natychmiast zdobyła serca jej mieszkańców i stała się dobrem powszechnie pożądanym. Obecnie istnieje niezliczona liczba sposobów jej parzenia oraz podawania. Jakie herbaciane zwyczaje rozwinęły się na Starym Kontynencie i zagościły w europejskich domach stałe?
Początki herbaty w Europie
Po raz pierwszy herbata przybyła do Europy w XVII wieku. Została przywieziona z Chin przez Holenderskich kupców, którzy dalej rozprowadzali ją do Włoch, Francji, Niemiec i Portugalii. Na początku napar trafił do aptek i był sprzedawany razem z innymi egzotycznymi produktami. Z czasem zaczął zyskiwać coraz większą popularność i zdobył serca wszystkich Europejczyków.
Angielskie five o’clock
W Anglii herbata zyskała sławę dzięki portugalskiej księżniczce Katarzynie Berganzy, która na ślub z księciem Karolem II przywiozła posag w postaci skrzyni czarnej chińskiej herbaty. Za jej zamiłowaniem do wschodniego naparu podążył cały dwór królewski, aż w końcu reszta społeczeństwa. Obecnie angielska herbatka należy do najczęściej wymienianych rzeczy, które kojarzą się z Wielką Brytanią. Angielska popołudniowa herbata, czyli tradycyjne five o’clock jest zwyczajem kultywowanym do tej pory, a związany z nim sposób podawania naparu niezmiennie cieszy się popularnością wyspiarzy. W odróżnieniu od Polaków, Brytyjczycy nie spożywają czystego napoju, a raczej bawarkę, czyli herbatę z mlekiem. Według specjalistów z firmy meinlcoffee.com:
Kolejność dodawanych składników nie jest przypadkowa. Najpierw należy wlać mleko do filiżanki, a dopiero później zalać je gorącą herbatą. Wyłącznie ten sposób gwarantuje uzyskanie wyjątkowego smaku i aromatu.
Rosyjski zwyczaj picia herbaty
W Rosji herbata pojawiła się w XVII wieku jako dar od cesarza Chin dla cara Michała I Romanowa. Ze względu na jej gorzki smak, początkowo była pita głównie przez mężczyzn. Dopiero z czasem stała się równie popularna wśród kobiet. Obecnie tradycyjną rosyjską herbatę przygotowuje się w samowarze, aż do osiągnięcia silnego smaku oraz aromatu. Podaje się ją zazwyczaj z dużą ilością cukru.
Herbaciane tradycje dookoła Europy
W Irlandii herbata jest tak samo popularna co w Anglii. Uznawane są tam aż dwie przerwy na herbatę – o godzinie 11 i między 15 a 17. Według tradycji, aby otrzymać filiżankę idealnej herbaty Irlandczycy łamią jej liście tuż przed zaparzeniem, a później wrzucają je do rozgrzanego czajnika i zalewają wodą. W Irlandii popularnością cieszy się bawarka, która ceniona jest również w Niemczech. Z kolei w Szkocji herbatę często łączy się z whisky i cukrem. Polacy stawiają raczej na czysty napar z ewentualnym dodatkiem cukru.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana