Gdzie się wybrać nad polskie morze? 9 najlepszych miejsc
Miejscowości nad Morzem Bałtyckim cechują się białym lub złotym piaskiem i w miarę czystą wodą. Nad morze można się wybrać w zasadzie przez cały rok, także w okresie jesienno-zimowym. Oto lista nadmorskich miejscowości, które warto odwiedzić. Kołobrzeg, Chałupy, a może Ustka? Nie masz pomysłu, gdzie wyjechać na wczasy nad morzem? Pomożemy Ci podjąć decyzję!
Kołobrzeg i Chałupy
Szukasz mieszkania nad morzem? Wybierz się do Kołobrzegu! To uzdrowiskowa miejscowość, której zalety dostrzeżono już w XIX wieku. Oprócz lasów zaprasza do korzystania z dobrodziejstw borowiny czy solanki. Przy okazji dobrze jest odwiedzić port znajdujący się przy ujściu Parsęty do morza, molo czy latarnię morską. Na plaży można uprawiać sporty wodne. Warto się także udać promenadą lub wybrać się do Lasu Kołobrzeskiego na rowerach.
Przeczytaj również: Rodzinny wyjazd do Gdańska, a wybór miejsca zakwaterowania
Jeśli nie lubisz tłumów, a chcesz się udać na wypoczynek nad morzem, wybierz się do Chałup. Plaża jest czysta, szeroka i spokojna. Szczególnie cieszy się popularnością wśród wielbicieli windsurfingu i kitesurfingu. Warto poza tym wybrać się do portu, który znajduje się od części wschodniej.
Przeczytaj również: 5 powodów, dla których warto wynająć apartament w Trójmieście
Piaski, Pustkowo i Poddąbie
Na Mierzei Wiślanej znajdują się Piaski, czyli Nowa Karczma. Jest to wysunięta na wschód część Krynicy Morskiej. Co ciekawe, plażą można dojść aż do granicy z Rosją. Ścieżka jest długa na 3 kilometry. Warto także zwiedzić port rybacki i jachtowy na Zalewie Wiślanym.
Między Pobierowem i Trzęsaczem znajduje się mały kurort Pustkowo. Cechuje się szeroką i czystą plażą, którą odznacza się Błękitną Flagą, a więc wyróżnia się wysoką jakością kąpielisk. Oprócz klifu i wydm można podziwiać krzyż z Giewontu o wysokości 20 metrów.
Noclegi nad morzem również oferuje Poddąbie. Jest to wieś, która liczy niewielką liczbę stałych mieszkańców. Leży pomiędzy Ustką a Rowami, dlatego nie jest tak popularna. Do plaży wchodzi się poprzez las z bukami i sosnami i klif. Nie można zapomnieć o pozostałościach kamiennych kręgów, które być może stworzyli przybysze ze Skandynawii.
Orzechowo i Łeba
Orzechowo jest małą osadą w pobliżu Ustki, która cechuje się niezaludnioną plażą. Zjawiskowy wydaje się klif sięgający 25 metrów i pokryty bukowym lasem. Dobrym pomysłem jest wybranie się na wieżę widokową w Orzechowie, która jest wysoka na 48 metrów. Widać z niej nadmorski pas. „Orzechowska Wydma”, czyli leśna ścieżka zadowoli natomiast miłośników przyrody i spacerów.
Łeba nie jest dużym miastem i zajmuje około 15 kilometrów kwadratowych powierzchni. Oprócz plaży wybierz się do Słowińskiego Parku Narodowego. Możesz tam obejrzeć ruchome wydmy. Do pozostałych atrakcji zaliczają się:
- resztki murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV wieku
- kanał portowy
- stare domki rybackie
- Narodowe Muzeum Morskie
Świnoujście i Ustka
Zastanawiasz się nad tanim domkiem nad morzem? Wybierz się do Świnoujścia, na które składają się wyspy, między innymi Uznam, Wolin czy Karsibór. Wyróżnia się najszerszą w Polsce plażą. Jej długość wynosi 10 kilometrów. Jeśli wybierasz się na wypoczynek nad morze z dziećmi, dobrze trafiłeś – plaża cechuje się łagodnym i płytkim zejściem do morza, które ma najwyższą temperaturę wody nad całym Bałtykiem. Warto także sprawdzić pomniki przyrody w formie drzew. Nie można również zapomnieć o rezerwacie społecznym Karsiborska Kępa czy Karsiborskie Paprocie, Delcie Świty czy szarej i białej wydmie znajdującej się na Półwyspie Przytorskim.
Ustka natomiast to mała, urocza miejscowość, która objawia się szeroką plażą z drobnym piaskiem. Jest to możliwe dzięki budowie sztucznej rafy zabezpieczającej brzeg morski przed falami. Klimat miasteczka portowego jest obecny dzięki smażalniom ryb i knajpek. Warto także sprawdzić:
- bunkry Bluechera z galerią w podziemiu
- Muzeum Chleba
- latarnię morską
Jest to także dobre miejsce dla wielbicieli bursztynów.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana